in

Сексот го забавува стареењето, но САМО во овој случај

Сексот не е само забава и игра, истражувањата покажуваат дека има неверојатни бенефиции за здравјето. Во прилог на помагање за ублажување на стрес, да се олесни спиењеto, го намалува крвниот притисок, го зголемува имунитетот и, се разбира, прави да сте повеќе поврзани со вашиот партнер, секс најмалку еднаш неделно може да ви помогне да живеете подолго, според „Reader’s Digest“.

Една недела истражувачите на Универзитетот на Калифорнија во Сан Франциско го следеа сексуален живот на група од 129 мајки, кои биле во врска.

Тие носеа извештаи за нивното задоволство од врската, како и информации за тоа колку често се интимни со нивните партнери. Истражувачите исто така земале примероци од крв и ги анализираат клетките за стареење.

Кога научниците ги споредија извештаите зн жените со примероците од крв, тие најдоа фасцинантно парче информации. Мајките кои имале сексуални односи со своите партнери најмалку еднаш во текот на неделата имаа значително подолги теломери – заштитната ДНК капа што го поставува животниот век – за разлика на оние кои немале сексуални односи.

3 Comments

Leave a Reply
  1. What he planned to show was the lively miss of an child understanding that was probably the most pure and spiritual farewell words to the world.
    Such type of art has much variation rolling around in its interiors,
    it loves curves. Thus get ready to enjoy by shopping at Artezzi with one of your
    favorite decors like Wine and food metal art.

  2. The next time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my option to learn, but I actually thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you may repair when you werent too busy in search of attention.

  3. This paragraph on the topic of Search engine marketing is in fact nice one, and the back links are truly very helpful to market your site, its also referred to as Search engine optimisation.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Loading…

0

Коментари