in

Пронајдени повеќе од 20 саркофаг од антички Египет, детали за кои ги фасцинирале археолозите (ФОТО)

Египетските археолози пронајдоа повеќе од 20 дрвени саркофаг во близина на градот Луксор.

Саркофаги, со сè уште видливи траги од светли бои, биле откриени во некрополата Асасиф, сместена на западниот брег на Нил. Тие беа распоредени во два реда, еден над другиот.

Египетското Министерство за антиквитети откритието го нарече „едно од најголемите и најважните“ во последните години.

Како и да е, постојат и саркофаги од раната 18-та династија (1550 – 1229 п.н.е.), на кои исто така припаѓале познати фараони како Хатшепсут, Аменхотеп III и Тутанкамон.

Министерот за антиквитети минатата недела објави дека археолозите откриле античка „индустриска област“ во западната долина на Луксор во која се наоѓале „објекти за складирање и чистење на погребална опрема, со голем дел од 18-тата грнчарија династија“.

2 Comments

Leave a Reply

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Loading…

0

Коментари