in

Пет знаци што укажуваат на проблеми со црниот дроб

Ненадејни промени на кожата, чешање или преосетливост, промени во урината и во столицата, промени во кожата, замор, се некои од симптомите што не смеете да ги занемарите

Црниот дроб е најголемата лабораторија во човековиот организам, сместен во стомачната празнина под десниот ребрен лак, заштитен со мускулно-скелетни структури. Крвта доаѓа од два извора, артериска крв и крв од ,,порталниот крвоток“, преку кој крвта од цревата богата со сите добри и лоши состојки што сме ги внеле со храната оди на обработка во црниот дроб. Исто така, овој орган има и богато лимфно снабдување.

Некои луѓе се раѓаат со проблематичен црн дроб, додека на други во текот на животот им се оштетува како резултат на разни хемикалии, вируси или претерано консумирање алкохол. Раните знаци што укажуваат на проблеми со црниот дроб не смеат да се игнорираат, туку потребна е лекарска помош.

Промени на кожата
Еден од најраните знаци што укажуваат на проблеми со црниот дроб се ненадејните промени на кожата. Овие симптоми вклучуваат губиток на нормалната боја на кожата или појава на жолтеникава нијанса на кожата, како и пожолтување на ноктите. Причината за појавата на овие симптоми е фактот дека црниот дроб не исфрла токсини од телото на правилен начин, па билирубинот се таложи под кожата.

Чешање или преосетлива кожа
Раните знаци што укажуваат на проблеми со црниот дроб можат да се појават и во внатрешниот дел на кожата. Тоа значи дека чешањето може повремено да се влошува и кожата да станува сè поосетлива на допир и лесно да се воспалува. Одржувањето на влажноста на кожата со хидратантни кремови на болните регии може да ги ублажи симптомите.

Промени во урината и столицата
Некои луѓе можат да ги забележат симптомите со промената на бојата на урината која станува темна. Најпрвин, секој се сомнева во дехидратација. Но, ако и покрај тоа што сте внеле голема количина на вода во телото урината не е речиси проѕирна, најверојатно, се работи за проблем со црниот дроб. Исто така, промената на бојата на столицата може да укаже на проблеми со црниот дроб. Во вакви ситуации таа може да биде бледа, крвава или со боја на катран.

Промени во стомакот
Грчеви и болки во долниот дел на стомакот, како и појава на гасови и притисок во стомакот можат да бидат еден од раните знакови за нарушување на црниот дроб. Доколку со тек на времето проблемот станува сѐ посериозен, може да се развие ASCITES. Тоа претставува насобирање течност во внатрешноста на желудникот, кое може да биде толку обилно што може да направи притисок на градите и да го оневозможи дишењето.

Замор
Хроничниот замор понекогаш може да биде симптом на проблеми со црниот дроб. Тогаш на телото му е потребен одмор. Доколку чувствувате слабост и замор подолго време заедно со некој од другите знаци, тогаш може да се работи за проблеми со црниот дроб.

21 Comments

Leave a Reply
 1. Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading
  it, you’re a great author.I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come back later in life.
  I want to encourage you to continue your great work, have a nice afternoon!

 2. Howdy just wanted to give you a brief heads up
  and let you know a few of the images aren’t loading
  correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show
  the same results.

 3. Heya i am for the first time here. I came across this board and I
  to find It really useful & it helped me out much.
  I am hoping to give one thing again and aid others like you aided me.

 4. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit
  and sources back to your weblog? My blog site is
  in the exact same area of interest as yours and my visitors
  would truly benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Thanks!

 5. you are truly a good webmaster. The web site loading pace is incredible.
  It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
  Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a wonderful activity in this topic!

 6. Thank you a bunch for sharing this with all people you really understand what you are speaking about!

  Bookmarked. Please also talk over with my web site =).
  We could have a link alternate arrangement among us

 7. I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to get updated from latest news update.

 8. Thanks a lot for sharing this with all people you really
  realize what you’re speaking about! Bookmarked. Please
  also discuss with my site =). We will have a hyperlink alternate agreement among us

 9. After I originally commented I appear to have clicked the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and from now on every
  time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment.
  There has to be a way you can remove me from that service?
  Thank you!

 10. I have been browsing online greater than three hours today, but I never found any fascinating article
  like yours. It’s beautiful worth sufficient for me.
  In my opinion, if all web owners and bloggers made good content material as you probably did, the
  internet might be a lot more useful than ever before.

 11. Hi there friends, its fantastic paragraph about tutoringand
  completely explained, keep it up all the time.
  pof natalielise

 12. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative
  and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail
  on the head. The problem is something not enough men and women are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I found this during my search
  for something relating to this.

 13. You could certainly see your expertise in the article you write.

  The arena hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid
  to say how they believe. All the time follow your heart.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Loading…

0

Коментари