in

Ова е најдолгиот комерцијален лет во историјата на воздухопловството

Њујорк и Сиднеј од денес ќе бидат поврзани со необична авионска линија,кој ќе ги урне сите досегашни рекорди кога се во прашање комерцијалните летови.

Авионот Боинг 787-9 во кој ќе се наоѓаат 40 патници, ќе прелета 16.000 километри без сопирање и дополнување гориво.

Персоналот и патниците морале да поминат низ посебни ментални и физички тестови за издржливост.

На првиот од три супер долги пробни летови, научниците ќе следат како патниците ќе го поднесат 19 часовниот лет.

Бројот на патници на летот од Њујорк до Синеј е ограничен за да се минимализира потрошувачката на гориво и да се овозможи авионот да прелета 16.000 километри без запирање.

Досегашниот рекорд за најдолг лет го држеше компанијата „Сингапур Еирлајнс“ за летот од Сингапур до Њујорк.

8 Comments

Leave a Reply
 1. Hey there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?

  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thank you

 2. I am regular visitor, hoow are you everybody? This paragraph poxted at
  his web site is inn fact nice.

 3. great put up, very informative. I’m wondering why the opposite experts
  of this sector don’t understand this. You must proceed your writing.
  I am sure, you have a great readers’ base already!

 4. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment
  didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that
  over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Loading…

0

Коментари