in

Mорничаво: Ова е оригиналната причина зошто деверушите носат исти фустани

Деверушите кои обично се дел од свадбите на западот, се почесто може да се сретнат и на македонски свадби иако многумина не знаат што тие претставуваат.

Кај старите Римјани деверушите не само што имале исти фустани меѓусебе, туку носеле исти фустани како тој и невестата.

Во времето на старите Римјани, деверушите носеле исти фустани за да ја одбранат невестата од зли духови ако се обидат да ја нападнат.

Деверушите не биле мамец само за зли духови туку и да ја одбранат невестата од поранешни момчиња ако се обидат да ја спречат венчавката.

Улогата на деверушите е да се тргне вниманието од невестата во случај на „непожелен“ гостин, па според старите римски верувања тие се нејзина заштита.

4 Comments

Leave a Reply
  1. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks!

  2. Hey there, You’ve done an excellent job. I’ll definitely digg it and in my opinion recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this website.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Loading…

0

Коментари