in

Како да ги препознаете проблемите во вашиот метаболизам?

Метаболизмот е состав од хемиски процеси кои влијаат на способноста на телото мастите, шеќерите и протеините да ги претвора во енергија.

Кога метаболизамот е брз, телото лесно произведува енергија, додека пак бавниот метаболизам значи наталожување калории. Клиничкиот нутриционист од Австралија, Ребека Милер вели дека постојат некои симптоми по кои можеме да го препознаеме успорениот метаболизам.

Вообичаени симптоми се:

Вишок килограми

Вртоглавица

Недостаток на либидо

Грчеви

Плиток здив

Слабост во мускулите

Суви очи

Тврда столица

Нетипични симптоми:

Студени раце и нозе

Несоница

Бавни движења на рацете, мислите и говорот

Трнење во рацете и нозете

Сува кожа

Опаѓање на косата и влакната (особено веѓите)

Главоболка

Слаб имунитет

Добрата вест е дека метаболизмот можеме да го забрзаме, со промена на лошите навики. Тоа значи сведување на стресот на минимум, квалитетен сон, повеќе течности, редовно вежбање и тн.

3 Comments

Leave a Reply
  1. This web site can be a walk-through for all of the data you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll undoubtedly discover it.

  2. I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Google. You’ve made my day! Thanks again.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Loading…

0

Коментари