in

Италијанците воведоа аларм во возилата за родителите да не ги забораваат децата

Италијанците мора од денеска да имаат инсталиран аларм во детските седишта во автомобилите, за да не ги забораваат децата во возилата.

Одлуката на Министерството за транспорт е донесена за да се спречат трагедии, како што се случи пред два месеци во Сицилија, кога татко го заборави детето во врел автомобил пет часа, а мислел дека го оставил во градинка.

Алармот се огласува кога детето е оставено во автомобилот, пренесува АП.

Одлуката се однесува на седишта за автомобили за деца под четири години.

Оние што не го почитуваат ова правило ќе бидат казнети со парична казна од 326 евра и ќе им бидат одземени бодови од возачката дозвола.

2 Comments

Leave a Reply
  1. Why visitors still make use of to read news papers when in this technological world the whole thing is existing on web?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Loading…

0

Коментари