in

Ако се сеќавате на оваа приказна, тогаш сигурно сте имале среќно детство

Во денешно време, приказните и бајките кои им се сервираат на нашите деца, имаат интересна приказна, но се далеку од оние од “наше време“.

Тогаш приказните беа поедноставни, но многу поучни. Една од нив, сигурно е оваа која ви ја пренесуваме во продолжение.

„Посадил дедото репа. Репата пораснала голема и преголема.

Почнал дедото да ја корнe репата од земја: повлечи, потегни, не може да ја искорнe.

Ја повикал дедото на помош и бабата.

Бабата за дедото, дедото за репата: повлечи, потегни, не можат да ја искорнат.

Ја повикала бабата на помош и внуката.

Внуката за бабата, бабата за дедото, дедото за репата: повлечи, потегни, не можат да ја искорнат.

Внуката го повикала на помош и зајко.

Зајко за внуката, внуката за бабата, бабата за дедото, дедото за репата: повлечи, потегни, не можат да ја искорнат.

Го повикал зајко, на помош и мачорот.

Мачорот за зајко, зајко за внуката, внуката за бабата, бабата за дедото, дедото за репата: повлечи, потегни, не можат да ја искорнат.

Го повикал мачорот на помош и глушецот.

Глушецот за мачорот, мачорот за зајко, зајко за внуката, внуката за бабата, бабата за дедото, дедото за репата: повлечи, потегни, ја искорнале репата“.

Од приказната има повеќе верзии, со различни животни. Но, поуката е една: Заедно, сплотени можеме многу повеќе!

За децата кои растеа со вакви приказни, во време без интернет, се тврди дека имале многу посреќно детство.

3 Comments

Leave a Reply
  1. A person essentially help to make severely articles I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the analysis you made to make this particular put up amazing. Wonderful job!

  2. This paragraph concerning SEO offers clear idea in support of new SEO users that how to do SEO, thus keep it up. Fastidious job

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Loading…

0

Коментари