in

Ако патувате со авион, добро е да го знаете ова: Кои седишта се најбезбедни?

Авионскиот превоз се смета за еден од најсигурните, но несреќи сепак се случуваат, па место на кое седите и тоа како може да ги зголеми шансите да преживеете.

Магазинот „Time” направил детална анализа на 17 авионски несреќи во последните триесет години за да открие кои места се најсигурни во авион.

Изненадувачки, најсигурно место се покажал срeдниот ред во „опашката” на авионот.

-Средината на авионот низ историја се покажала како најфатален дел за патниците. Смртноста во предниот дел изнесува 44 посто во однос на задниот дел од авионот каде што таа е 28 посто, пишува „Time“.

При тоа, сигурни се сметаат и двата реда кои се најблизу до излезот во сличај на опасност, со обзир дека патниците на тие места имаат можност најбрз излез од авион.

Секако дека треба да се почитува протоколот за сигурност и да се врзете со сигурносните појаси.

3 Comments

Leave a Reply
  1. Wow, pleasant YouTube video regarding how to establish virtual directory, I completely got it. Thanks keep it up.

  2. I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site 🙂

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Loading…

0

Коментари